36690443662_7e491f4773_k

Praeities žvalgų mylima ir mėgstama Karosta

Baltijos bangų mušamoje Liepojoje yra unikalus miestas Karosta. Apie jį negirdėjusiems – tai dar caro laikais įkurtas karinis miestelis. Čia netgi veikė ir karinis kalėjimas, kuriame teko būti perauklėjimo reikalaujantiems karininkams.

Į jį patekti galėjo tik susiję asmenys, todėl vietiniams gyventojams šis Liepojos rajonas buvo uždarytas ir teritorijos saugumas čia buvo sustiprintas. Todėl nenuostabu, kad dabar čia traukia smalsuoliai, mėgstantys praeities keliones. Šiam uostui buvo patikėti pirmieji Rusijos imperijos povandeniniai laivai, o dar vėliau įsikūrė vienas iš Baltijos jūros laivyno štabų. Tačiau bene labiausiai traukiantis Karostos objektas – tai senasis kalėjimas.

SONY DSC

SONY DSC

Kas yra įdomu, kad nors visi įpratę vadinti jį kalėjimu, jo čia niekada ir nebuvo. Tai buvo karinio miestelio kareivių perauklėjimo už karinius nusikaltimus bazė. Skirtinguose bazės aukštuose buvo karininkai ir kareiviai, o paskutiniai čia buvusių „gyventojų“ įrašai palikti dar 1997 metais, todėl ši bazė buvo naudojama dar ir mūsų dienomis! Dabar čia tėra įsikūręs Šio „kalėjimo“ muziejus, todėl ekstremalaus turizmo mėgėjai gali išbandyti savo jėgas pasilikdami nakties programai ir pasijausdami tarsi tuometiniai jo nuteistieji. Mažiau ekstremali pramoga – nakvynė šio pastato viešbutyje. Mažai patogumų ir labai daug autentikos – taip atrodo Karostos kalėjimo siūlomas kameros kambarys. Savo noru užsidarius tokioje nelaisvėje – išėjus ryte galima pasijausti lyg kitame pasaulyje!

karosta2

O pabūvojus šioje bazėje-kalėjime, galite pasivaikščioti po išlikusius fortifikacijų griuvėsius. Čia išsitraukite savo fotoaparatus ir galėsite užfiksuoti praeitį menančių kadrų. Mistikos šiai vietai sukelia Baltijos jūros pakrantė ir 1,8 km ilgio molas. Juo eiti pasiryžta taip pat ne kiekvienas, kadangi kelias visuomet yra vėjuotas ir gana ilgas – tuos pačius beveik 2 kilometrus reikės grįžti ir atgal! Bet Karostą mėgsta jos iššūkiams nusiteikę lankytojai, todėl vaikštant pajūriu galima pamatyti drąsuolius, einančius molu į jūros pusę.

marija-gaba-SclpTvqIKO4-unsplash

Kai išlandžiosite Karostos pakrantės kerteles ir apžiūrėsite objektus – grįžkite į miestelį. Jis nuo pat senovės buvo autonomiškas, todėl jame veikė ir paštas, ir mokykla, ir net nuosava elektrinė. O garsiausias šios tvirtovės statinys – tai Šv. Nikolajaus cerkvė. Jos didybė pakeri vos tik užmetus akį. Tarp pilkų ir senų daugiabučių, kuriuose gyveno čia tarnavę kareiviai ir karininkai, žėri cerkvės kupolai. Beje, ši cerkvė išlieka aukščiausiu kupoliniu statiniu Baltijos šalyse net iki dabar.

Karosta – tai išskirtinis traukos objektas Latvijoje ir čia galima išvengti didelių turistų srautų, todėl atvykti galima bet kada ir pavaikščioti po senovę menančią teritoriją, kurioje atgimsta karinė istorija.