rundale-palace-834927_1920

Žiemgalos architektūros paminklas: Rundalės rūmai

Žiemgalos regionas žymus ne tik žemės ūkiu, bet ir Latvijos menu bei kultūra. Žiemgalos provincijoje stūkso vienas iš didžiausių Latvijos traukos objektų – Rundalės rūmai. Kokias paslaptis ir istorijas mena šių rūmų sienos?

latvia-3723745_1920

Bene ištaigingiausi rūmai Latvijoje, kuriuos dažnas dar vadina Žiemgalos rūmais. XVIII a. baroko ir rokoko stilių architektūros šedevras, kuriuos projektavo Bartolomėjus Frančeskas Rastrelis kunigaikščio Ernsto Johano Birono užsakymu. Jis įsimylėjo Kuršo kunigaikštienę Aną, su kuria susituokė, tačiau porai neteko gyventi ilgai ir laimingai – Ana mirė taip ir nesulaukusi rūmų statybos pabaigos. Po kunigaikščio Birono mirties rūmai atiteko jo sūnui, o vėliau Rusijos imperatorienei Jekaterinai II. Rūmai apipinti intrigomis ir meilės istorijomis, todėl jos nesibaigė ir su imperatoriene – juos ji padovanojo savo jaunesniam meilužiui Platonui Zubovui. Rundalę jis pasirinko kaip pagrindinę valdų rezidenciją. Bėgant metams Rundalės rūmai prarado rezidencijos statusą ir I Pasaulinio karo metais tapo ligonine, dar vėliau mokykla, kol galų gale visiškai prarado savo romantišką kilmę ir juose buvo įkurti butai ir sandėliai.

IMG_2059a

Rūmų atstatymas pradėtas vykdyti tik 1972 metais ir nuo to laiko stengiamasi atkurti senąjį Rundalės palikimą. Šiuo met čia įrengtas muziejus, juose eksponuojamos kolekcijos, menančios senovės laikus ir rūmų klestėjimą. Rundalės rūmuose galima susipažinti su prabanga ir dvaro gyvenimo ypatumais.

Žiemgalos rūmuose galite rasti 138 kambarius, o restauracijų metu juos pasistengta atkurti iki pačių smulkiausių interjero detalių. Taip pat yra keturios didžiosios salės, kuriose vykdavo pokyliai ir iškilmingi priėmimai. Itin įspūdinga yra Aukso salė, kuri padengta viedrodžiais ir krištolu. Joje vykdavo audiencijos.

MG_1994

Išėjus iš rūmų pasivaikščioti po jų teritoriją liekame ne mažiau gražioje aplinkoje. Jų kieme svečius pasitinka prancūziško stiliaus parkas. Jame galite vaikščioti žemai karpomų gyvatvorių labirintais ir pasigrožėti įvairiausių gėlių ornamentais. Ypač įspūdingai parkas atrodo iš paukščio skrydžio.

IMG_2059a

Rundalės rūmai traukia savo visad gyva klasika, todėl čia sezonu metu galima apsilankyti ne viename klasikinės muzikos koncerte. Įvairūs styginių ir kitokių instrumentų ansambliai ar orkestrai rengia pasirodymus, taip pat vyksta klasikinės muzikos festivaliai. Kartu su muzikos renginiais vyksta ir Rundalės rūmų parko gėlių žydėjimas – jis sutraukia minias smalsuolių pasigrožėti nuostabiais tulpių ar rožių žiedais.

Nepraleiskite progos aplankyti šių aristokratija dvelkiančių rūmų ir pasidairykite po nuostabias menes bei pajauskite to meto dvasią patys.

MG_2083